Перейти до основного вмісту

Майбутній держсекретар США згадав про київських пращурів

Днями Джо Байден представив кандидатів на низку ключових посад у своїй адміністрації, у тому числі голову зовнішньополітичного відомства — Ентоні Блінкена. Розповідаючи про свою сім'ю, майбутній держсекретар згадав про прадіда — Меїра, який втік від погромів у Російській імперії в а голдене медіне (золоту країну, — їдиш).

Меїр Блінкен народився у 1879 році — за одними даними, у Києві, за іншими — у Переяслові, де з'явився на світ і Шолом-Алейхем. Відомо, що він здобув традиційну єврейську освіту в талмуд-торі, а також закінчив київську Комерційну школу. У 1904-му Меїр емігрував у США, навчався на червонодеревника й тесляра, потім перекваліфікувався в масажиста і зміг перевезти свою сім'ю зі смуги осілості в Нью-Йорк.

Будучи власником масажного кабінету на Східному Бродвеї — в епіцентрі єврейського культурного життя, Меїр здобув популярність як ...письменник та публіцист. Його перше оповідання на їдиш було опубліковано ще до еміграції, а в США нариси Блінкена виходили в численних єврейських газетах і журналах. Він писав під псевдонімом Б. Майер і викривав наслідки бідності, релігійних обмежень і браку освіти. Його вважають першим їдишським письменником в Америці, який підняв тему жіночої сексуальності й подружньої невірності. Він прожив усього 36 років і помер в 1915 році, але удостоївся прощальної церемонії на сходах редакції найбільшої єврейської газети «Форвертс» і був включений у «Лексикон сучасної літератури на їдиш».

Його син Моріс також народився в Києві, але закінчив Нью-Йоркський університет і став уже стовідсотковим американцем. З 1939-го до 1951 року Моріс представляв інтереси британської компанії Marks & Spencer в США. Після війни Блінкен, який симпатизував сіоністам, заснував American Palestine Institute. Звіт інституту під назвою «Палестина: проблеми і перспективи», доводив, що незалежна єврейська держава буде економічно життєздатною, спростовуючи скептицизм британців щодо необмеженої єврейської імміграції. Цей документ допоміг переконати уряд Сполучених Штатів підтримати створення Держави Ізраїль.

Син Моріса та батько Ентоні — Дональд — під час Другої світової війни служив у ВПС США. «Він мій приклад для наслідування і мій герой», — говорить про батька майбутній держсекретар. Дональд Блінкен був директором і одним із засновників інвестиційного банку EM Warburg Pincus & Company, головою правління Університету штату Нью-Йорк і послом США в Угорщині.

У 1970 році батьки Ентоні Блінкена розлучились, згодом його мати вийшла заміж за уродженця Польщі, який вижив у Голокості, юриста й письменника Сема Писара. Історію свого вітчима Ентоні часто розповідає на зустрічах із єврейською аудиторією. Сем залишився сиротою, але вижив в Аушвіці і Дахау і навесні 1945-го уникнув Маршу смерті, сховавшись у баварському лісі. Про закінчення війни він дізнався, почувши брязкіт гусениць і побачивши зі свого притулку танк із п'ятикутною білою зіркою на броні. Люк танка відкрився, і перед підлітком з’явився величезний темношкірий солдат. Тоді Сем впав на коліна і сказав єдині слова англійською, яки знав: «Боже, храни Америку». Солдат підняв його у танк, в Америку, на свободу. «Це історія, на якій я виріс, — говорить Блінкен. — Історія про те, що являє собою наша країна».

Емігрувавши в США, Сем здобув ступінь доктора юридичних наук у Гарварді, став відомим юристом, працював в ООН, був консультантом президента Кеннеді й засновником французької філії «Яд Вашем».

Що стосується Ентоні, то він закінчив Гарвард і Колумбійський університет, займався приватною адвокатською практикою, працював в апараті Ради національної безпеки США в Білому домі, в 1994 — 1998 рр. був спеціальним помічником президента, у 2002-му став директором сенатського Комітету з міжнародних відносин.  

У 2015 — 2016 рр. Блінкен займав пост заступника держсекретаря США при президентові Бараку Обамі. Його вважають центристом і другом Ізраїлю, хоча і прихильником ідеї «двох держав для двох народів». Колишній посол Ізраїлю в США Рон Дермер згадує, як подзвонив Блінкену посеред ночі з проханням про термінове фінансування виробництва батарей ППО «Залізний купол», які обороняли Ізраїль від постійного ракетного обстрілу з Гази. Вранці Ентоні повідомив про розмову Обамі та Байдену в Овальному кабінеті, і обидва сказали: «Зробіть це». Блінкен і Байден провели вихідні за телефонами і зуміли вибити з Конгресу фінансування на $250 000 000.

Майбутній держсекретар здобув повагу в ізраїльських офіційних осіб, навіть не в усьому погоджуючись із ними. Колишній посол Ізраїлю в США Майкл Орен назвав Блінкена людиною «виняткового інтелекту й тепла».

Водночас головний американський дипломат досить жорстко налаштований відносно Росії, обстоюючи продовження санкцій проти Кремля.

Максим Суханов 

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку